Podsumowanie 2012 roku

Rok 2012 to pierwszy pełny rok działalności Tup-Tupa. Wiele się zmieniło podczas tego roku - były lepsze i gorsze dni, ale jestem bardzo zadowolona z tego, w jakim kierunku zmierzamy.

Chciałabym pokrótce opisać te zmiany i to, czego udało nam się dokonać wraz z opiekunkami. 


1.             Grupa dzieci zwiększyła się - tworzymy już dość liczną i zgraną grupę dzieci i opiekunek. Część z dzieci po wakacjach odeszła do przedszkoli – nasi pierwsi absolwenci! Ale wciąż dochodzą nowe dzieci będące wyzwaniem. Każde dziecko bowiem jest inne i każdego trzeba się „nauczyć”, by móc odpowiadać na jego potrzeby.

2.             Dzieci stały się dużo bardziej samodzielne. Wiele z nich dorosło do takiego wieku, w którym chcą pewne rzeczy robić same. Ale na pewno dużo daje to, że większość dnia spędzają w grupie dzieci, od których mogą się czegoś nauczyć poprzez naśladowanie i obserwacje. Większość z nich sprawnie posługuje się już sztućcami i samodzielnie je kanapki, jogurty, owoce, zupki i drugie dania. Samodzielnie też próbują ściągać i zakładać pantofle, spodnie i bluzy. Potrafią doskonale rozpoznać rzeczy swoje i należące do innych dzieci: kubeczki, ubrania, buty, kurtki. Umieją zakomunikować swoje potrzeby: że są głodne, że są zmęczone, że chcą na nocnik, a także informują nas, gdy coś się rozleje lub ktoś rozrabia. Prawie wszystkie zasypiają samodzielnie. Coraz częściej potrafią same rozwiązywać drobne nieporozumienia, np. przy wyborze tej samej zabawki. Stają się coraz bardziej otwarte na nowe doświadczenia; są zainteresowane tym, co dzieje się dookoła.

3.             W zabawach muzycznych są bardziej skoncentrowane. Potrafią tańczyć w kole i w parach. Rozpoznają piosenki i wykonują proste kroki taneczne, potrafią też poprosić o konkretną piosenkę.

4.             Bardzo rozwinęła się sfera kulturalna. Proszę, dziękuję, przepraszam są na porządku dziennym. Dzieci witają się i żegnają z każdym dzieckiem. Starsze dzieci potrafią opiekować się młodszymi poprzez podanie im smoczka czy picia, głaskanie i mówienie do nich. Przed pójściem na pole, przed zajęciami i przed tańcami dzieci są nauczone sprzątać wszystkie zabawki. Wiedzą dokładnie, kiedy zrobiły coś złego. Chwalą się swoimi osiągnięciami.

5.             Niemal cały czas dzieci bawią się razem. Podłapują od siebie pomysły na zabawę, odnajdują nowe właściwości starych zabawek. Mają lepszą koordynację ruchową (dzięki czemu np. nie zderzają się podczas biegania, potrafią złapać piłkę).

6.             Bardzo lubią czytanie książeczek, często same dopowiadają o czym jest bajka, opowiadają co widzą na obrazkach. Przez dłuższą chwilę potrafią skupić się na jednej czynności. Nie mają problemu z dopasowywaniem kształtów i większość z nich rozpoznaje kolory, zwierzęta, owoce, warzywa, imiona.

7.             Dzieci, które skończyły 2 latka coraz więcej mówią – uczą się od siebie nawzajem, a także poprzez powtarzanie i szukanie odpowiedzi na zadane pytania. Młodsze dzieci podciągają do starszych i też coraz bardziej rozpędzają się w mówieniu.

8.             Podczas zajęć plastycznych dzieci coraz więcej rzeczy robią same. Daje im to ogromne poczucie satysfakcji. Potem są dumne z tego co stworzyły. Ozdoby na choinkę w dużej mierze przygotowywały same – z dużo większym zaangażowaniem niż rok temu.

9.             Jeśli chodzi o rozwój Tup-Tupa jako miejsca opieki dla najmłodszych dzieci, w tym roku udało się zorganizować:

· Warsztaty fotograficzne – dwa razy,

· Warsztaty „Słowa ranią na całe życie”,

· Teatrzyk podczas którego zostały wykonane zdjęcia do albumu pamiątkowego,

· Spotkanie świąteczne (podczas którego również było widać postępy dzieci – w tym roku większość nie płakała i chętnie siadała na kolana Mikołajowi),

· Zajęcia basenowe w lecie,

· Wieczorki dla Rodziców,

· Zakup nowych zabawek i dużej piaskownicy,

· Tup-Tup od A do Z (dostępne na stronie Klubu). 

10.         Tup-Tup w liczbach:

· Grupa dzieci: 16 (w ciągu jednego całego dnia maksymalnie 12 dzieci w różnych godzinach),

· Ilość opiekunek: 3,

· Ilość sypialni: 2,

· Ilość chłopców: 9,

· Ilość dziewczynek: 7,

· Ilość odpieluchowanych dzieci w ostatnim roku: 9,

· Ilość absolwentów: 3,

· Ilość pozytywnych opinii dostępnych na stronie: 22.


Oby 2013 rok był równie obfity w osiągnięcia dzieci i dał nam nowe możliwości do działania!

 

 

Tags:

Zobacz jeszcze: